Przedszkole Miejskie nr 17
w Gorzowie Wlkp.
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Dla Rodziców!

Dla Rodziców!
 
Święty Mikołaj
Rodzicom!
 
 
 
Czerwony płaszczyk czapeczka
wszyscy na pewno go znają
to nie czerwony kapturek
jasne-mówię-o świętym Mikołaju

Majątek swój porozdawał
bo był w swym sercu bogaty
niedolą wstrząśnięty ludzi
odwiedzał ich biedne chaty

Dając dzieciakom prezenty
dołóżcie ziarenka dobroci
na zło co rządzi dziś światem
otwórzcie już teraz ich oczy

Przekażcie im Jego historię
gdzie żył i skąd się wywodził
dlaczego się go pamięta
i czemu po domach chodził

Zasiejcie im miłość w serduszkach
niech rośnie razem z ich wiekiem
by mogły swym dzieciom przekazać
jak stać się dobrym człowiekiem

Nie tylko tym dzisiaj bądźcie
kimś co im prezenty rozdaje
stańcie się lepiej w ich oczach
takim Duchowym-Św. Mikołajem

Bezcenne prezenty

Bezcenne prezenty
Chcesz być Rodzicem doskonałym
- sprezentuj dziecku na Nowy Rok cztery bezcenne prezenty.
 
Każde dziecko pod choinką znajduje co roku szereg upominków. Są to najczęściej wymarzone lalki, klocki, inne zabawki lub słodycze. W zamożniejszych rodzinach bywają komputery, drogi sprzęt sportowy, markowe ubrania. Są to przedmioty, które choć dziś potrzebne z czasem ulegają zniszczeniu, zużyją się i przestają cieszyć.
Co zatem ofiarować dziecku, aby dary przetrwały całe życie, aby mógł je ofiarować każdy rodzic bez względu na zasobność portfela? Są takie dary, które tylko my możemy naszym dzieciom dać, dary na które każde dziecko z utęsknieniem czeka:
 
Zaufanie
Jeśli wierzysz w możliwości swojego dziecka, pomagasz mu uwierzyć w siebie. Często powtarzaj dziecku: „Wiem, że potrafisz”, a nigdy nie zwątpi, że może być inaczej. Za wiele lat, kiedy stanie przed trudnym wyzwaniem na pewno przypomni sobie twoje słowa.
 
Czas
To czas poświęcony dziecku wyraża miłość i uczucie jakie żywimy do niego. Im więcej mu czasu poświęcimy tym bardziej zaowocuje to w przyszłości. Czas poświęcony dziecku wykorzystaj na:
- słuchanie z uwagą, co chce ci powiedzieć,
- czytanie odpowiednio dobranej do jego poziomu i zainteresowań literatury,
- wspólne działania nawet, jeżeli są to czynności tak prozaiczne jak gotowanie czy naprawa zepsutego krzesła,
- przebywanie razem dające dziecku uczucie bliskości i przynależności.
 
Zrozumienie
Jeśli Twoje dziecko popełni błąd, wysłuchaj go cierpliwie zanim zaczniesz karać. Nikt nie jest doskonały, ani dzieci ani rodzice.
 
Entuzjazm
Bez względu na to, co razem robicie, sprzątacie czy idziecie grać w piłkę, rób to z werwą i ochotą. Twój zapał i entuzjazm udzieli się dziecku. W późniejszych latach, gdy dziecko stanie przed trudnymi zadaniami i będzie musiał zmagać się            z przeciwnościami w szkole czy w życiu osobistym, z pewnością odnajdzie w sobie wystarczająco dużo energii by wszystkiemu podołać. Entuzjazm bywa zaraźliwy. Wykorzystajmy to i spowodujmy, że dziecko pod naszym wpływem, jak akumulator zmagazynuje energię z której będzie czerpał siły przez całe życie.

Psycholog radzi!

Psycholog radzi!
 
Rozmowy
o Świętym Mikołaju
z psycholog
Magdaleną Nowak
 
 
 
  Najżarliwiej w Świętego Mikołaja wierzą przedszkolaki. W tym wieku (3-7 rok życia) przechodzą etap myślenia magicznego: mają bogatą wyobraźnię, a wykreowany świat miesza się z tym co rzeczywiste.
  Cztero -, pięciolatki rzadko mają wątpliwości, czy Mikołaj istnieje. Powoli zadają pytania np. gdzie mieszka, kto mu pomaga, dlaczego go nie widać, jak przynosi prezenty, lub czemu jest tak dużo Mikołajów w sklepach, skoro ten prawdziwy jest jeden.
  Gdy dzieci są starsze zaczynają zadawać coraz więcej kłopotliwych pytań. To dobry czas, by delikatnie powiedzieć im prawdę. Myślę, że nie powinno się pociechy całkowicie odzierać ze złudzeń. Kiedy zatem wyjawić tę "straszliwą tajemnicę"?
  Psychologowie są zgodni: nie należy się z tym spieszyć, ale też nie ignorować pytań na temat Świętego Mikołaja. Im młodsze dziecko, tym lepsza będzie prosta odpowiedź, a maluch nie będzie drążyć sprawy.
  Bardzo spodobało mi się wytłumaczenie jednej z mam z przedszkola. Powiedziała, że jest pomocnikiem Świętego Mikołaja, gdy jej synek odkrył, że to rodzice podkładają paczuszki. Opowiedziała mu historię o Św. Mikołaju, który mieszka w Laponii, dalekiej mroźnej krainie. Saniami zaprzężonymi w renifery, bo Lapończycy hodują renifery, Święty Mikołaj jedzie w świat, by rozdać dzieciom prezenty, ale czasami nie dojeżdża, bo jest daleko, więc rodzice mu pomagają. Przecież wszyscy, nie tylko dzieci, uwielbiają dostawać prezenty!
  Możemy opowiedzieć także legendę o biskupie z Miry (w Turcji), który żył dawno temu. Urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie kupieckiej, a gdy miał kilkanaście lat stracił rodziców i wstąpił do seminarium duchownego. Swój majątek anonimowo rozdawał biednym. Legenda mówi, że wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi na posag dla córek ubogiego szlachcica. Wpadły one do ich pończoch i trzewiczków suszących się przy kominku. Na pamiątkę szlachetnych czynów biskupa z Miry, 6 grudnia, w rocznicę jego śmierci, oraz w wigilię Bożego Narodzenia, obdarowujemy się prezentami. Czyli kontynuujemy jego dzieło.
  Z mojego doświadczenia, także prywatnego, wynika, że, gdy dziecko dowiaduje się o nieistnieniu Świętego Mikołaja, nie czuje się oszukane. To raczej pewnego rodzaju wtajemniczenie i wprowadzenie do świata dorosłych. Dziecko odkrywa także, że ci, którzy dawali, byli całkowicie bezinteresowni, że dawanie to nie jest wymiana handlowa - daję, bo kogoś kocham, pamiętam o nim. W tym czasie można zacząć dziecko uczyć, że prezentami obdarowujemy by zrobić komuś przyjemność.
Autor - Magdalena Nowak

Dlaczego?

Dlaczego?
 
DLACZEGO JEST ŚWIĘTO
BOŻEGO NARODZENIA?

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
 
Dlatego, żeby się nauczyć miłości...
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
 
                                 ks. Jan Twardowski
 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...