Przedszkole Miejskie nr 17
w Gorzowie Wlkp.
 
jesteś tu: strona główna    dlaczego warto czytać dzieciom bajki?
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM BAJKI?

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM BAJKI?

 

Bajka (najpierw przekazywana w formie ustnej, potem czytana) jest nieodłącznym  towarzyszem dzieciństwa od wieków. Jeśli przetrwała tak długą próbę czasu, musi być potrzebna.

Słuchanie bajek ma wpływ na rozwój umysłowy dziecka. Wzbogaca się jego słownik - poznaje język literacki, który różni się od tego, który używany jest na co dzień. Ponadto dziecko zdobywa wiedzę o świecie: wiedzę konkretną (np. o zawodach, życiu zwierząt itp.), ale i tę bardziej ogólną - o regułach, jakie rządzą światem, o zasadach, jakimi ludzie kierują się w swoim postępowaniu.

Bajka jest ogromnym sprzymierzeńcem rodziców w pełnieniu roli wychowawcy. Uczy odróżniać dobro od zła, jej pozytywny bohater zawsze zwycięża, postępuje szlachetnie
i spotyka go za to nagroda. Dziecko identyfikuje się z tym bohaterem. Jest duża szansa, że szlachetne zachowanie bohatera będzie naśladować.

Trudno także przecenić znaczenie  bajek dla  emocjonalnego rozwoju dziecka. Już sam bliski kontakt z osobą dorosłą, jaki ma miejsce podczas czytania bajki (małe dziecko sadzamy sobie często na kolanach, albo pozwalamy przytulić się) daje poczucie bezpieczeństwa. Ponadto dziecko czuje się bezpieczne, bo wie, że dzięki magii (dobrej wróżce, czarodziejowi, krasnoludkowi itp.) bohaterom bajki nic złego stać się nie może. Bajki pozwalają także uwalniać się od lęków, które często pojawiają się u dzieci. Kiedy dziecko słucha o potworach, z  którymi walczą rycerze, czarownicach, które chcą zjeść dzieci, jego lęk zamienia się w strach przed potworem, czarownicą. Szczęśliwe zakończenie powoduje, że ten strach znika, zmniejsza się też ogólny lęk dziecka. Jak widzimy nie bez powodu bajki zawierają pewien element grozy. Należy jednak uważać, aby to był element grozy, a nie sceny okrutne i bardzo drastyczne.

Należy jeszcze dodać, że dzieci bardzo lubią słuchać bajek, bo bajką rządzi magia, a to bliskie jest  dziecięcemu pojmowaniu świata. Na pewnym etapie myślenia dzieci przypisują przedmiotom martwym atrybuty życia, a u zwierząt doszukują się cech ludzkich